Co je celulitida

 

Celulitida – pomerančová kůže – odborně lipohypertrofie je nemoc, která komplikuje život více než 80% žen. V posledních letech je to problém číslo jedna moderní celotělové kosmetiky. Zprvu kosmetická vada, která ovšem může vést k praskání žilek, vzniku křečových žil, otokům končetin i bércových vředů. K jejímu odstranění nestačí prostě držet dietu nebo používat speciální krém.


Je třeba změnit celý životní styl. Uniknout ze začarovaného kruhu špatných stravovacích a pitných návyků, nedostatku pohybu, stresu, antikoncepce s velkou dávkou estrogenu – prostě žít aktivně!


Boj s celulitidou je ale běh na dlouhou trať. I když se podaří upravit vylučování odpadních látek z těla ven, nikoli ukládat do tkáně, je třeba to stále kontrolovat. V našem životním prostředí to platí dvojnásob!

Je-li pomerančová kůže pozorovatelná jen tehdy, stlačíme-li kůži ukazováčkem a palcem (objeví se dolíky a hrboly), hovoříme o nejnižším stupni celulitidy. Jsou-li symptomy viditelné okamžitě, bez stlačování – hovoříme o druhém stupni celulitidy. Ve třetím stádiu se celulitida projevuje jako houbovitá tkáň nejen na vnější straně nohou, ale přechází většinou až k prsům. Celulitida zasahuje většinou také paže,břicho, prsa, ale může se rozšířit také na ramena a obličej. Celulitida je výsledkem zvětšení objemu podkožní tukové tkáně. V normálním stavu mají podkožní tukové buňky velikost menší než špendlíková hlavička. Ve třetím stádiu jsou až desetkrát větší.